top of page

Z otevřeného dopisu České asociace saunérů vládě ke znovuotevření saunových provozů: Spuštění některých saun v přísném kontrolovaném režimu je bezpečné a vzhledem k imunologické situaci žádoucí.

Saunování přispívá k důležitému posílení obranyschopnosti a má nezastupitelnou roli při boji s celou řadou imunitních rizik, které při návratu společnosti do běžného provozu vyvstanou.


"Každý z nás si v posledních měsících prošel extrémní zátěží. Příchod jara je spojený s celou řadou imunitních rizik. Letos navíc kombinovaný se šokovou změnou životního režimu a obrovským stresem, který vědomě či nevědomě dolehl na každého z nás," uvádí Pavel Hofrichter, iniciátor dopisu a předseda České asociace saunérů.


Studií, které dokazují vliv saunování na dlouhodobé posilování obranyschopnosti a otužování organismu je celá řada.


Příchod jara spojený s celou řadou imunitních rizik, kombinovaný se šokovou změnou životního režimu, často spojenou se stresem, vytváří ideální podmínky pro celkové oslabení organismu. Země se nyní navrací do běžného každodenního režimu a takřka každý bude opět vystaven významné zátěži. Sauny mají přitom neoddiskutovatelný vliv na dlouhodobé posilování obranyschopnosti a otužování organismu, což je v době epidemie potřeba více než kdy jindy. Zvýšením teploty v těle sauna spouští tzv. přirozený proces hojení. Zrychlí se oběhová soustava člověka, buňky distribuují více kyslíku, imunitní systém startuje tvorbu bílých krvinek, které jsou v těle zodpovědné za boj s viry, infekcemi a eliminaci patogenů. Opakovanou návštěvou saun je možné vysoký počet bílých krvinek udržet dlouhodobě.


Suché prostředí (tedy vzduch s nízkým obsahem vody) a teplota vyšší 56°C jsou podle studie WHO z roku 2003 pro většinu koronavirů letální - tedy smrtící a při teplotě 90°C již není možné do minuty detekovat například virus chřipky. V rámci naší komunity saunových profesionálů a provozovatelů však vznikly vlastní přísné bezpečnostní standardy pro tzv. kontrolovaný provozní režim, které dokážou eliminovat případná rizika. Zajistí nejen dodržení hygienických požadavků na rozestup osob v rámci uzavřeného prostoru, ale také podmínky zabraňující šíření virů. Sauny budou výhradně provozovány při teplotách od 70 do 100°C a v celém prostoru bude snížena vlhkost na úroveň 30 % (běžné prostředí má 50 % +/- 10 %), vířivky a ochlazovací bazénky budou mimo provoz.

 

bottom of page